Hocam Selamun Aleyküm, Bir insan her gün işe gitmek üzere otobüs durağına yürürken geçmişlerine Yasin-i Şerif okumayı adet edinse bu makbul mudur? Abdesti yoksa yine de okuması mı yoksa okumayı o gün için terk etmesi mi evladır ? Akşam dönüşte de eve varana kadar yürürken günlük okumayı adet edindiği İhlas-ı Şerif'leri (örn:100 adet) okusa bu makbul mudur? Abdesti olmasa bile? Yine yolda yürürken günlük okumayı adet edindiği 100 adet salevat-ı şerifeyi abdestli olsun/olmasın okuyabilir mi ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Soru: Yusuf tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam kardeşim;

Tabii Kur’an-ı Kerim’i kıraatta evlâ ve âdaba uygun olan; abdestli, oturarak, sükûnet-vakar ve tefekkürle okumaktır. Fakat yürürken ve Kur’an’a dokunmadan (ezbere) abdestsiz olarak da okunabilir, caizdir. İhlâs-ı şerif de Kur’an-ı Hakîm’e dâhil, ondan bir sûre / parça olduğuna göre, haliyle onu da okuyabilirsiniz. Ve yine abdestli-abdestsiz salavât-ı şerife de okuyabilirsiniz. Fakat her hâlükârda, mümkün olduğunca abdestli bulunmaya gayret ediniz. Makbul ve mergup olan, İmam-ı Rabbani evladına yakışan budur; abdestli okumanın sevap yönünden üstünlüğü de muhakkaktır, rızây-i ilahiye daha muvafıktır. 

Fakîh ve âlim zâtlardan Muhammed Tetâî hazretleri Şerhu'r-Risâle'sinde bu hususu şöyle açıklar:

Kur'ân-ı Kerim’i ezberden abdestsiz olarak okuyana, her harfine on (10) sevap verilir. Abdest ile namaz haricinde okursa, her harfine elli (50) sevap verilir. Namaz içinde oturarak okursa her harfine elli (50) sevap, namaz içinde kıyâmda okursa her harfine yüz (100) sevap verilir. Mushaf-ı Şerîf'ten yüzüne bakarak okumak bunların hepsinden daha faziletlidir. Kur'ân-ı Hakîm'i dinleyene her harfi için bir sevap verilir.” [Allâme Üchûrî, Fezâil-i Şehr-i Ramazân]

Meseleyle ilgili daha geniş bilgi için aşağıdaki linklere de mutlaka bkz ve dikkatlice okuyunuz. 

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/2481-toplu-tasima-araclarinda-kur-an-okumak.html

http://www.halisece.com/islami-makaleler/72-ihlas-suresinin-fazileti.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/2403-2014-12-17-17-22-25.html 

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/1400-kur-an-i-abdestsiz-okuma-ve-tutma-caiz-midir.html

Go to top