Hayırlı günler hocam. 1) İhtilam olduğumuzda gusülde sabun ve şampuan kullanılır mı? ilk önce bir su ile durulanıp sonra grçilir gibi kim yer de duydum da. 2) Meziyi temizlerken tuvaletteki çeşmeden akan suyla ıslatsak yeter mi? kurulamaya gerek var mı? 

Soru: Mehmet Nedim tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Selamün aleyküm.

Size de hayırlı günler kardeşim.

1. İhtilam olup yıkanacağınızda, eğer dağ başında veya herhangi bir mahrumiyet bölgesinde değilseniz, sabununuz / şampuanınız varsa bu temizlik malzemelerini niçin kullanmayacaksınız? Bunları kullanmamak hangi akla hizmet olur? Tabii ki gusülden önce üzerinizdeki pislikleri su ve sabunla-şampuanla giderecek, abdestinizi ondan sonra alacaksınız!

2. Mezi necaset / pis olma bakımından aynen idrar gibidir. Binaenaleyh hiç tuvaleteki çeşmeden veya herhangi bir yerden akan suyla sadece ıslatmak yeterli olur mu? Dikkat etmek lazım; asgari üç kez sıkıp yıkamadan temiz olmaz. Mümkünse kurular, kurutur öyle giyersiniz; ama değiştirme imkânınız yoksa, haliyle yaş olarak giymenizin de dini açıdan bir mahzuru olmaz. Fakat sıhhî bakımdan kurutup giymenizde yarar var, özellikle kış günlerinde üşütme ihtimaliniz yüksek olur.

***

Son bir hatırlatma:

Mehmet kardeşim, bu sorular pek hayra alamet değil; anlaşılan o ki, o pis vesvese illetini henüz üzerinizden atmamış, atamamışsınız. Âcilen ve evleviyetle yapmanız gereken, bu şeytanî illetten bir an evvel kurtulmanızdır.

Sakın ola bunu unutmayın! Gerisi kolay. 

Go to top