Selamun aleykum hocam nur suresi 3 . ayeti kerimesinde zina eden erkek zina eden hanimla zina eden hanim zina eden erkeklerle evlenebilir geciyor peki bu hukum hala gcerli mi yada seriat olmayan ulkelerde gcerli mi dgl mi ? Simdiden teskkur ederm hayrli g

Soru: Hanife tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam kardeşim;

Evet, bahis mevzuu bu hüküm halen ve kıyamete kadar dünyanın her yerinde geçerlidir. Ancak incelikleri vardır. Nitekim bu hususta daha önce sorulan bir soruya verdiğimiz cevabın sonunda şunları kaydetmişiz. Lütfen dikkatle okuyun:

N e t i c e

Meseleyi özetle söylemek gerkirse; zinayı helâl sayanlar, ancak zina eden ve yine kendisi gibi zinayı helâl sayan (kâfir) biriyle evlenebilir. Çünkü haramı helâl kabul etmek küfrü gerektirir. Erkek olsun kadın olsun mü’minler kâfirlerle evlenemezler.

Zinanın haram olduğunu kabul edip nefsine uyarak zina etmiş günahkar bir mü’minin, zina etmeyen birisiyle evlenmesi ise, harama yakın mekruh olmakla beraber nikâhlanmaları sahihtir / evlenmeleri fıkhen-hukuken geçerlidir. Fakat ihtiyat ve takvâ / dinde hassasiyet ve dindarlık bundan da kaçınmayı gerektirir. Binaenaleyh sâlih mü’minler, sâliha hanımlarla evlenmeyi tercih etmelidir.

Ayrıca âdap ve şartlarına uyularak ihlâsla (içten-samimi olarak) yapılan tevbelerin ind-i Bârî’de kabul edileceğine dair de mutlaka ümitvâr olmamız lâzım. Çünkü Rabbimizin (c.c.) rahmeti çok büyüktür, afv u mağfireti pek geniştir. O, gafûru’r-rahîmdir. O’nun rahmetinden ümit kesilmez, azabından da emin olunmaz. Mü’min daima korku ve ümit arasında olmalıdır.”

Ayet-i kerimenin tefsiri hakkında geniş bilgi için ise, o yazının, aşağıda vereceğimiz linkine ve mevzu ile ilgileri bakımından diğer linklere de lütfen bkz.

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/3504-zani-ve-zaniyenin-evliligi.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/4064-zina-eden-erkek-ve-ateist-kadin.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/953-zina-cezasi-recm.html

Go to top