Selamın aleyküm hocam, Dini nikah gecerklestikten sonra ayrı evlerde kalmamız doğrumudur.

Soru: engin tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam kardeşim;

Dinî nikâhtan, daha doğrusu mutlak mânâda nikâh kıyıldıktan sonra eşlerin aynı evde, aynı yerde kalmaları tabii ki caizdir. Nikâh zaten bunun cevazı ve zevciyet muamelesinin helâl olması için yapılır, öyle değil mi?

Ancak, sizin de bildiğiniz gibi, resmî olmayan nikâhlarda evlenen çiftlerin karşılıklı hakları kanunî bir teminat altına alınmış olmaz. Meşrû sınırlar çerçevesinde evlenen mü’min kardeşlerimize elbette ömür boyu saadet ve selametler dileriz. Ama hayatın gerçeklerini de gözardı etmemek lazım. Olmasını şüphesiz hiç birimiz arzu etmeyiz, lakin ayrılıklar-gayrılıklar, anlaşmazlıklar da olur, olabilir değil mi? O durumlarda ihtilafları neye göre halledecek, eşler haklarını neye göre savunacaklar? Bütün bunları iyi düşünüp hesap etmek, ince eleyip sık dokumak lazım.

O halde diyebiliriz ki; dînî nikâhtan sonra eşlerin aynı evde kalmaları caiz olmakla beraber, doğru ve isabetli bir davranış olmaz. Binaenaleyh işin en güzeli ve isabetli olanı, resmî nikâhı da yaptıktan sonra bir ve beraber olmalarıdır.

Unutmamak lazım; her şey hukukla-fıkıhla olur ama, onlarla bitmez. Dolayısiyle işin sosyal ve kültürel, özellikle ahlâkî yönlerini de mutlaka hesaba katmak gerekir.

Meseleyle ilgisi bakımından aşağıdaki linklere de bkz. ve dikkatle okuyunuz lütfen.

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/2560-nikah-meselesi.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/1290-dini-nikah-resmi-nikah-ve-mehir.html

Go to top