Selamün Aleyküm Hocam, Hayırlı Cumalar Tarih okumayı çok seviyorum çokta merakım var şuan II. Abdülhamid Han Hz.  okuyorum bazı kaynaklarda tütün kullandığı yazıyormuş acaba ne derece doğru?Tşkler..

Soru: Selma tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam. Size de hayırlı cumalar kardeşim.

Bu gereksiz soru daha önce de soruldu. Tarihçi olmamakla beraber genel ilmî ve İslâmî esaslar çerçevesinde cevaplamaya çalışmış idik. Lütfen bkz.

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/2540-abdulhamid-han-hazretleri.html

Ayrıca ben de size sorayım:

- Hangi kaynaklarda yazıyormuş?

Yoksa kaynak dedikleri şey, İsmet Bozdağ’ın uydurup acemice bir imla ile Osmanlıca yazdırdığı sözde “Abdülhamit’in Hatıra Defteri” isimli müsvedde olmasın..? Bir zamanlar Tercüman gazetesi âlâyu vâlâ ile 1001 Temel Eser arasında neşretmişti! Bunlardan kaynak-maynak olmaz, kaynak diye de söz edilmez.  

Madem tarih okumayı seviyorsunuz, o halde size küçük bir hatırlatmada bulunmuş olalım:

Lütfen okuduğunuz tarihî olaylar ve şahsiyetlerde nelere dikkat etmeniz, hangi kriterlere göre değerlendirmelerde bulunmanız gerektiğine de hassasiyet göstermeniz icap eder. Ağaçlara takılıp koooskoca bir ormanı gözardı etmeyiniz. Aksi halde okuduğunuz tarihten, tarihî eserlerden umduğunuz neticeyi elde edemezsiniz. 

II. Abdülhamid Han Cennet-mekân (r.aleyh) hakkında dah geniş ve sağlıklı bilgi için lütfen aşağıdaki linklere de bir göz atınız.

http://www.halisece.com/tarih/94-abdulhamid-hanin-asaleti-ve-muceddidligi.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/1367-ii-abdulhami-rahmetullahi-aleyh-in-manevi-sahsiyeti.html

Önemli hatırlatma: Farkındaysanız, art arda gönderdiğiniz her iki soru da daha önce sorulup cevaplanmış meseleler… Herkesten olduğu gibi sizden de ricamız; sitede araştırmadan soru göndermeyiniz. 

Go to top