II. Abdülhamid Han Hz.’leri

Selamün Aleyküm Hocam, Hayırlı Cumalar Tarih okumayı çok seviyorum çokta merakım var şuan II. Abdülhamid Han Hz.  okuyorum bazı kaynaklarda tütün kullandığı yazıyormuş acaba ne derece doğru?Tşkler..

Soru: Selma tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam. Size de hayırlı cumalar kardeşim.

Bu gereksiz soru daha önce de soruldu. Tarihçi olmamakla beraber genel ilmî ve İslâmî esaslar çerçevesinde cevaplamaya çalışmış idik. Lütfen bkz.

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/2540-abdulhamid-han-hazretleri.html

Ayrıca ben de size sorayım:

- Hangi kaynaklarda yazıyormuş?

Yoksa… Sultan Abdülhamid’in olmayan “Hatıra Defteri”nden mi söz ediyorsunuz?

Evet, böyle bir “kitap” var olmasına var. 

Ve de Süleyman Nazif’in yazdığı söyleniyor. 

Rivayete göre Süleyman Nazif, “Sultan Abdülhamid hatıralarını yazsaydı, meselelere böyle bakardı” diyerek, “hatırat” formatında bir imâlatta bulunmuş... Tarihçi-araştırmacı geçinen İsmet Bozdağ nâm bir uyanık da onu bulup,  “İşte Sultan Abdülhamit’in hatıratı!” diye yayınevlerine okutmuş. Oysa bu müsveddenin Sultan’a ait olmadığı / olamayacağı, onca imlâ hatalarıyla ortada mertek gibi duran bir hakikat! İlk defa da -maalesef- bir zamanlar Tercüman gazetesi bunu, âlâyu vâlâ ile 1001 Temel Eser arasında neşretmişti! Ardından da bazı yayınevleri… Oysa bundan da kaynak-maynak olmaz, kaynak diye de söz edilmez / edilemez. Aksi halde kargalar bile güler insana!

Madem tarih okumayı seviyorsunuz, o halde size küçük bir hatırlatmada bulunmuş olalım:

Lütfen okuduğunuz tarihî olaylar ve şahsiyetlerde nelere dikkat etmeniz, hangi kriterlere göre değerlendirmelerde bulunmanız gerektiğine de dikkat ediniz. Ağaçlara takılıp koooskoca bir ormanı gözardı etmeyiniz. Aksi halde okuduğunuz tarihten, tarihî eserlerden umduğunuz neticeyi elde edemezsiniz. 

II. Abdülhamid Han Cennet-mekân (r.aleyh) hakkında dah geniş ve sağlıklı bilgi için lütfen aşağıdaki linklere de bir göz atınız.

http://www.halisece.com/tarih/94-abdulhamid-hanin-asaleti-ve-muceddidligi.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/1367-ii-abdulhami-rahmetullahi-aleyh-in-manevi-sahsiyeti.html

Önemli hatırlatma: Farkındaysanız, art arda gönderdiğiniz her iki soru da daha önce sorulup cevaplanmış meseleler… Herkesten olduğu gibi sizden de ricamız; sitede araştırmadan soru göndermeyiniz. 

Go to top