Merhabalar, eşim uzman çavuştuı ve 2008 yılında şehit düştü. İşe başladığı aydan itibaren Oyak emeklilik hesabı açarak düzenli aidat ödemesi yapmış. şehit düşünce miras yolu ile bana geçti bende ileride iki kızıma faydası olur diye oyak emekliliği iptal ettirmedim ve aylık 800 lira maaş ödenmektedir. Bu emekli maaşını almak helalmidir, birde maaş için içeride bullunan toplu paraya zekat düşermi. cevaplarsanız çok memnun olurum.Teşekkür ederim.

Soru: FATMA tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Selamün aleyküm.

Merhabalar. Öncelikle Rabbim şehit kocanıza rahmet eylesin.

Söz konusu emekli maaşını almanızda mahzur olmaz, helâdir.

“…maaş için içeride bullunan toplu para” meselesini tam olarak anlayamadım. Bunu detaylı olarak anlatabilirseniz onu da cevaplamaya çalışırız inş.

Ancak şu kadarını hatırlatmış olalalım;

Eğer o parayı tasarruf etmek sizin elinizde ve her an alıp dilediğiniz gibi harcayabilecek durumda iseniz, haliyle zekâtını da vermek durumundasınız. Zekâtın hesaplanmasında takip etmeniz gereken usulü ise şöyle açıklayabiliriz:

Malumunuz bu para, Oyak'ın ilgili şirketlerinde ticaret, yatırım, faize yatırma gibi araçlarla değerlendiriliyor. Oyak'ın faiz, helâl-haram mevzularında İslâmî bir duyarlılığı / bir kırmızı çizgisi yok. Bu sebeple yatırılan parayı ve kümülatif enflasyon farkını (toptan veya perakende ölçümlere göre) alabilirsiniz.

Kâr ve kazanç kısmına gelince; bunun yaklaşık olarak faiz kısmını hesap eder onu yoksullara verirsiniz. Helâl kısmını ise kendinize alır, dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

Hesabınıza geçen (size ait olarak kaydedilen) paranın faiz dışında kalanının kırkta birini zekât olarak vermeniz gerekir. Çünkü bu para sizin için ticâri sermaye gibidir. 

Go to top