Hocam sizi bir soru sormak isterim eğer cevaplarsanız çok sevinirim ben bir hastalık neticesinde içinde reşi mantarı olan helal sertifikası olan malezyadan gelen bir ürünle tanıştım ve allahın izniyle birçok hastalığımın şifasına vesile oldu bu ürün bu şirket netwörkle çalışan uluslar arası bir şirket diğer networklere hiç benzemiyo farklı bir sistem bunlarınki yani haksız bir kazanç yok gördüğüm kadaryla bana cenabı hak bu vesileyle şifa verince bu ürünle tanıştırana çok dua ettim bende başkalarına şifada vesile olup hemde para kazanmak istiyorum ama bir sakıncası olup olmadığı bilmiyorum çevremdeki hocalarımada utancımdan soramıyorum paragöz derler belki diye sizi tanımıyorum ama aynı cemeatten olduğumuzu biliyorum bu işin içinde bizim cemeatten çok kişi var ama ben kazanç boyutuna geçemiyorum içimdeki şüpheden dolayı harammıdır hocam bu para hiç olmazsa her ay aldığım ürünlerin parasını çıkarıp eşime yardımcı olsam şirketin adı gano excel

Kusura bakmayın biraz uzun oldu hakkınızı helal edin

Soru Feyza Canlı tarafından yazıldı. Kategori: Soru Cevap

*******

Selamün aleyküm.

Değerli kardeşim;

Öncelikle geçmiş olsun. Sizin iyi niyetinize, samimiyetinize, dolayısiyle söylediklerinize diyeceğimiz bir şey olamaz. Doğrudur. Siz yararlanmış olabilirsiniz. Fakat unutmamak lazım; her ilaç herkese aynı şekilde tesir etmez, tavsiye ile de ilaç kullanılmaz.

Bilindiği üzere Rabbimiz (c.c.), bütün dertlerin, ikisi hariç -ki bunlar da ihtiyarlık ve ölüm- hepsinin devasını da vermiş. Ama orada, ama burada… Önemli olan, elbetteki bunu bulup tedavi olabilmek. Bu tamam.

Ancaaak…

Söz konusu firmalar Amway ile aynı kategoride Network marketing sisteminde çalışan kuruluşlardır. Bir defa böyle bir sistemle çalışmak şer’an / dînen caiz değildir.

Belirttiğiniz gibi bu firma da Malezya menşeli bir şirket. Bunların hemen hepsi gayr-i İslâmî sistemler. Bulaşmamak, uzak durmak lazım. Detaylı bilgi için bkz.

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/1287-para.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/1244-network-marketing.html

Peki, reşi mantarı nedir?

Meşgul olduğunuza göre zannederim hatırlarsınız, bundan zehirlenmeler de oldu geçmiş zaman içinde…

Maamafih ‘Reişi mantarının kanser dâhil birçok hastalığa iyi geldiği’ iddiası da var. Hatta bundan dolayı bir dönem hayli revaçta idi. Moda gibi dönem-dönem birileri birşeyleri empoze ederek para kazanıyor, bazıları da buna -maalesef- bilmeyerek alet oluyor.

Herhalde rakkamlar küçük olduğundan olacak ki, devlet de pek fazla üstüne gitmiyor, haliyle şirket de semirdikçe semiriyor.

Bu sahada faaliyet gösterip düzenbazlık ve sahtekârlıklarından ötürü, şu anda yurtdışında kaçak olanlar da mevcut. Merak edersen araştırır öğrenebiirsin net’ten.

Son olarak söyleyebileceğim husus; her şeye rağmen, eğer akılınız yatıyor ve şer’i bakımdan da fasit ve batıl alış-veriş kategorisine girmiyor, bizim anladığımız ve anlattığımız gibi değilse, söz konusu işi yapmanızda tabii ki dînen bir mahzur olmaz.

Aksi takdirde bu ve benzeri muamelelerden kaçınmanız, maddî ve manevî bakımdan lehinize olur, derim.

Wesselâm…

Go to top