Bir cemaate katılmak

Selamun aleykum,   gecen günlerde bir meseleye sahit oldum, bir 30 civarindaki arkadasim kurani kerimi bilmiyordu, yurda gitti, sag olsun hocalar ögretti. Tabiki oda ögrenidkten sonra sohbetlere katilmaya basladi. Belirli bir asamadan sonra, bu arkadas su sekilde dediler: "Bu yola girinci aklini disariya koyacaksin, basdakine itaat edeceksin, emirleri yerine getireceksin, bir sey emir eince Semi'nâ ve eta'nâ diyeceksin." Arkadasin tabiki kafasi karisti, kendi aklini kullanmasin diyorlar, ne dersek odur diyorlar. Ve kendisini borclu hissediyor, cünkü ona kurani kerimi ögrettiler. Simdi düsünüyor, bunlarin maksadi kurani kerim ögretmekmi, veya insanlara Semi'nâ ve eta'nâ dedirterek kullanip kötü yollara götürmekmi diye, ne yapacagini bilmiyor,  ne tavsiye edersiniz?

Soru: Soner Nationalband tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam.

Bunları sormaya aklın-mantığın eriyor da, onların maksatlarını kendilerine sormayı mı akledemiyorsun? Kendileriyle görüş-konuş ve sor; “maksadınız, Kur’an-ı Kerim öğretmek mi, veya insanlara semi'nâ ve eta'nâ dedirterek kullanıp kötü yollara götürmek mi” diye… Hiç böyle bir şey olur mu, söz konusu hizmetle meşgul olan bir topluluk hakkında bunlar düşünülebilir mi? Ayrıca dedikodunun kime ne faydası olur ki, zararından başka? Sû-i zanda bulunmak da haramdır malumunuz. Öyle değil mi?

O halde böylesine basit, günlük, sosyal meseleleri burada mevzu etmenin lüzumu da mantığı da, faydası da olmasa gerek. Öyle değil mi SON_ER? Tanımadığımız, bilmediğimiz insanlar hakkında ahkam kesmek bizim işimiz olmaz, olamaz; asla caiz de değildir.

Go to top