Kıymetli hocam selamünaleyküm. Ciftlikbank adında bir oyun var gerçekten çiftlikleri varmış. Ne şekilde bir işletme olduğunu tam bilmiyorum. Buradan hayvan satın alarak üretimi satarak falan para kazanılıyor. Ha bir şey satın almasak bile aylık 30 lira civarı para kazanabiliyoruz. Yani hiç yatırım yapmadan onların hediye verdiği hayvanla. Bu caiz mi? Ben tam anlatamadım ama siz internetten oyuna bakabilirsiniz.

*******

Ve aleyküm selam kardeşim;

Böyle bir muâmele/işlem meşrû değildir. Çünkü ortada gerçek ve fizikî olarak mevcut bir malın alım ve satımı yoktur. Sonuç; paradan para kazanmaktır, bu da faizciliktir.  Müslüman ise dinini ve ırzını tebrie etmek, yani temize çıkarmak, şüphe ve zan altından kurtarmak için haramlardan ve mekruhlardan kaçındığı gibi, şüphelilerden dahi uzak durması gerekir. Nitekim Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurmuşlardır ki:

Helal bellidir, haram da bellidir. İkisi arasında insanlardan çoğunun bilmediği şüpheli şeyler vardır. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa dinini ve ırzını korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere dalarsa harama düşer...” [Buharî, Sahih, İman 39, Büyû 2; Müslim, Sahih, Müsakat 107, Hadis no: 1599; Ebu Davud, Sünen, Büyû 3, H. no: 3329, 3330; Tirmizî, Sünen, Büyû 1, H. no: 1205; Nesâî, Sünen, Büyû 2, H. no: 7, 241]

Sorunuzla ilgisi bakımından ayrıca sitede oyun’la alakalı yazılara da bakabilirsiniz.

Go to top