Kıymetli hocam selamünaleyküm. Ciftlikbank adında bir oyun var gerçekten çiftlikleri varmış. Ne şekilde bir işletme olduğunu tam bilmiyorum. Buradan hayvan satın alarak üretimi satarak falan para kazanılıyor. Ha bir şey satın almasak bile aylık 30 lira civarı para kazanabiliyoruz. Yani hiç yatırım yapmadan onların hediye verdiği hayvanla. Bu caiz mi? Ben tam anlatamadım ama siz internetten oyuna bakabilirsiniz.

*******

Ve aleyküm selam kardeşim;

Böyle bir muâmele/işlem meşrû değildir. Çünkü ortada gerçek ve fizikî olarak mevcut bir malın alım-satımı yoktur. Hukuki-kanuni bir dayanağı da söz konusu değildir. Her an için çökmeler, zarar ve kayıplar olabilir; dikkatli olmak, uzak durmak icap eder.

Sonuç: Bu bir nevi oyundur kaçınmak gerekir, paradan para kazanmaktır, bu da malum faizciliktir, haramdır.  Bu bilgiler ve endişeler de işin caiz olmayacağını göstermekte... Ayrıca en azından şüpheliler sınıfına dahil olduğu açıktır. Müslümanın ise dinini ve ırzını tebrie etmesi yani temize çıkarması, şüphe ve zan altından kurtarması için haramlardan, mekruhlardan kaçındığı gibi, şüphelilerden dahi uzak durması gerekir. Nitekim Rasûlullah Efendimiz (s.a.v.) buyurmuşlardır ki:

Helal bellidir, haram da bellidir. İkisi arasında insanlardan çoğunun bilmediği şüpheli şeyler vardır. Kim şüpheli şeylerden sakınırsa dinini ve ırzını korumuş olur. Kim de şüpheli şeylere dalarsa harama düşer...” [Buharî, Sahih, İman 39, Büyû 2; Müslim, Sahih, Müsakat 107, Hadis no: 1599; Ebu Davud, Sünen, Büyû 3, H. no: 3329, 3330; Tirmizî, Sünen, Büyû 1, H. no: 1205; Nesâî, Sünen, Büyû 2, H. no: 7, 241]

Sorunuzla ilgisi bakımından ayrıca sitede oyun’la alakalı yazılara da bakabilirsiniz.

Go to top