Halis ECE

Adamın biri Afrika'da safariye çıkarken yanına minik köpeğini de almış. Minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. Ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karsıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor:

- Şimdi başım dertte, diye düşünmüş minik köpek. Etrafına bakmış yerde kemik parçalarını görmüş. Hemen arkasını leoparın geldiği yere dönerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki hareketi kestirmeye çalışıyormuş. Leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş:

- Ne kadar lezzetli bir leoparmış. Acaba etrafta bundan bir tane daha var mı? Bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış.

- Tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım, diye düşünmüş leopar. Bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları seyrediyormuş. Bildiklerini kullanarak bundan sonra leopardan kurtulabileceğini düşünmüş. Leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. Leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna:

- Atla sırtıma, gidip sunu yakalayalım, demiş. Ancak minik köpek, hemen neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte sür'atle kendisine yaklaştığını fark etmiş.

- Şimdi ne yapacağım, diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. Bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri kemirmeye devam etmiş. Tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş:

- Bu aptal maymun da nerede kaldı? Yarım saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim hâlâ haber yok!
***

Diplomasi böyle bir şey işte... Özellikle de günümüz diplomasisi...

Yapabiliyorsan;

Hızlı düşün,

Sakin ol,

Güçlü görün,

Düşmanını kendi silahı ile yen...
***

Ama ekonomik ve teknolojik açıkların büyük, manevi-moral zaafların, mesleki beceriksizliklerin de ortada ve rakibin de bunu biliyorsa, kemirdiğin kemikle bile kalamaz, mukadder olan akıbete doğru hızla yol almaya başlarsın!
***

Sen bizim Mevlamızsın Rabbim!

Ehl-i küfr u dalâle karşı bütün Müslümanlara ve topyekün İslam âlemine yardım et Allâh'ım!

Diplomasi de olmak üzere bütün sahalarda-alanlarda onlara karşı üstünlük ve başarılar ihsan eyle...

İslâmı ve Müslümanları aziz eyle...

Nasibi olan bütün kullarına hidayetler ver, İslâmla şereflendir Allah'ım!

Go to top