Üstazımızın yedi mübarekesi

Selamün aleyküm hocam  Üstazımızın yedi mübarekesine bir fatih a üç ihlas gönderiyoruz ama yedi mübareke nedir bilmiyorum neden yedi , mübareke ne demek ? Teşekkür ederim...  

Soru: Fatih tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Ve aleyküm selam.

Neden bu ifade ve terkipleri sana öğreten, yanıbaşındaki sohbetlerini dilendiğin hocalarına sorup halletmiyor da, daha uzun ve daha meşakkatli olan bu zeminlere taşıma lüzumu hissediyorsun ki?

Ayrıca bunlar daha önce soruldu ve cevapları verildi sitede. Araştırıp bakıversene! Yoksa bu hâlinle… “Önemli açıklama” başlığı altında sıraladığımız maddelerden “sırf bizi meşgul etmeye yönelik” lüzumsuz bir mâlâyâni içinde misin? Eğer öyle ise, yazık; gerçekten çok yazık!

Her neyse…

Biz gene de bilmeyenlerin, araştırma tembelliğiyle mâlul arkadaşlarımızın olabileceğini nazar-ı dikkate alarak kısa da olsa cevaplamaya çalışalım. Allahu Teâla size de, niyetinize göre muamele buyursun. Amin…

Şöyle ki:

Yed”, Arapça bir kelimedir, el demektir.

Mübâreke” de gene aynen Arapça’dır ve adı üstünde mübarek yani bereketli, kutlu, hayırlı-uğurlu, iyi-güzel manalarındadır.

Fârisî terkiple “Yed-i mübâreke” de, kutlu / mübarek-bereketli el demektir. Yani hediyemizi direkt olark kendi günahkâr halimizle-elimizle değil, onların mübarek elleri vasıtasıyla göndermiş oluyoruz. Bu usûlün önemini, güzelliğini, makbuliyet durumunu ise anlatmaya bilmem gerek var mı!

Tamam mı Fatih?

İnşaallah söylediklerimi doğru anlar, aynı hataları tekrarlamaz, bizi de gereksiz yere meşgul etmezsin!

Go to top