Kur'an Kursları'nda kullanılan kaçak elektriğin, ilgililer tarafından biliniyor denilmesi, kaçak olmasını önlüyor mu? Buralarda yaptığımız ibadetlerin kazası gerekli midir?

[klima, derin dondurucular gibi fazla elekrik tüketen aletlerin elekrikleri saatten geçmiyor. Sadece lamba gibi vs şeyler saatten besleniyor.]

*******

Mahiyet ve muhteviyatı itibariyle hemen-hemen aynı olan bir başka sualin cevabını daha önce vermiştik. Söz konusu cevabi yazımızın son parağrafı aynen şöyle idi:

"Kaçak olarak kullanılan o ürünlerle yapılan farz ibadet ve ameller-hizmetler, üzerimizden borç olarak silinse bile, sevabından mahrum kalırız. Demek bu durumda iki önemli tehlike söz konusu: Kul hakkı, amel ve ibadetlerimizin sevabından faydalanamama…

Bunları da unutmamak lazım." Bkz. http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/528-nojaf.html

"İlgililer tarafından biliniyor denilmesi"nin bir şey ifade edebilmesi için, o kurumun asıl sahip ya da sahiplerinin bilip buna rıza göstermeleri gerekir. Yoksa o kurumun istihdam ettiği memurların-işçilerin bilmesi (tabir caizse göz yumması) hukuk noktasından bir şey değiştirmez. 

Lütfen linkini verdiğim yazının tamamını tekrar okuyun. Orada yeterince açıklama var.   

 

Go to top