vazelin namaza mani olurmu içinde alkol varmıdır.

 Soru: Tunahan tarafından yazıldı. Kategori: Soru - Cevap

*******

Selamün aleyküm.

Vazelin, 15 - 20 karbonlu hidrokarbonlardan meydana gelen petrol türevi bir kremdir. Birbirine benzeyen yarı katı özellik gösteren birçok karışımın bir araya gelmesiyle oluşan vazelin, bilindiği gibi tıp ve eczacılık alanında kullanılmaktadır. Vazelin suda çözünmeyen; alkol, eter ve kloroformda yarı çözünen bir karışımdır. Ortalama erime noktası, 38 ile 54 derece olarak bilinir.

Terkibinde alkol yoktur. Dolayısiyle abdestten sonra sürülen vazelin namaza mâni olmaz.

Fakat, gerek sıvı gerekse katı halde olsun, suyun cilde ulaşmasına engel olduğu için, abdest âzalarından birine vazelin sürdükten sonra alınan abdest sahih değildir. Yani vazelin abdeste mâni olur, abdestsiz de namaz olmaz.

Şayet açık yara gibi su almaması gereken bir problem söz konusu ise, vazelini sürdükten sonra sargıyla sarılıp üzerine meshedilir. Böyle bir durum yoksa ve normal olarak cilde sürülecekse mutlaka abdestten sonra sürülmeli... Yeniden abdest alacağımız zaman da, yine sürülen o vazelin mutlaka giderilmelidir.

Sorduğunuz meseleyle alakaları olması bakımından lütfen aşağıdaki linklere ve o linklerde gösterilen yazılara da mutlaka bkz.

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/596-ilaclarda-alkol.html

http://www.halisece.com/sorulara-cevaplar/2631-saglik-icin-alkol-ve-alkollu-ilac-kullanilabilir-mi.html

Go to top