1. Sigara içmeyin: Tabii aslında en iyisi/en doğrusu hiçbir zaman içmeyin. Ama henüz bırakamamışsanız, bari yemeklerin akabinden içmeyin. Uzmanlarca yapılan deneyler, yemeklerden hemen sonra içilen bir sigaranın 10 sigaraya eşdeğer olduğunu kanıtlamıştır. (Kanser olma riski daha yüksek.)

2. Hemen meyve yemeyin: Yemeklerin peşinden yenen meyveler midenin havayla davul gibi şişmesine sebep olur.

3. Çay içmeyin: Zira çay yaprakları yoğun asit içerir. Bu madde, tükettiğimiz gıdalardaki proteinin hazmını zorlaştırıyor.

4. Kemerinizi gevşetmeyin: Yemekten sonra kemeri gevşetmek kolaylıkla bağırsak düğümlenmesine ve tıkanmasına sebep olabilir.

5. Banyo yapmayın: Banyo yapmak ellerdeki, bacaklardaki ve vücuttaki kan akışını/dolaşımını hızlandırır, böylece mide çevresindeki
kan miktarı bu durumda azalır. Bu da midemizin sindirim sistemini zayıflatır.

6. Yürümeyin: İnsanlar çoğu zaman, yemeklerden sonra 100 adım yürümek 99 yaşına kadar yaşamanızı sağlar derler. Gerçekte bu doğru değildir. Yemeğin hemen ardından yürümek sindirim siteminin aldığımız gıdalardan besinlerin emilimini engeller.

7. Hemen uyumayın: Aldığımız gıdalar yeterince sindirilemez. Bu durum bağırsağımızda gastrit ve enfeksiyona öncülük eder.
***

Son söz:
Bu mesajı sadece kendiniz okuyup kalmayın. Dostlarınıza da iletin ki, haberdar olsunlar!..
Go to top